Olomouc

Kam s odpadem v našem kraji?

Nahráno uživatelem oltv dne 12. 02. 2013

Kam s odpadem v našem kraji?

Kam s odpadem, až budou zrušeny skládky a jak dosáhnout toho, aby lidé třídili více než doposud? Na tyto základní otázky má dát odpověď dvouset stránková odborná studie, kterou si za 800 tisíc korun nechal zpracovat Olomoucký kraj. Až dosud si totiž každé město a obec řešily odpadové hospodářství po svém.
Cílem studie je vytvoření jednotného efektivního systému dostupného pro všechny občany, který navíc co nejméně zatíží životní prostředí. Kraj v něm bude hrát roli koordinátora.
Zlomovým termínem pro celý systém odpadového hospodářství je rok 2023, kdy podle směrnic Evropské unie vstoupí v platnost zákaz skládkování do země. Do té doby proto musí v olomouckém regionu vyrůst spalovna odpadů s dostatečnou kapacitou. Studie vytipovala 3 vhodné lokality - cukrovar v Prosenicích, Mohelnici a teplárnu v Přerově s nejvhodnějšími parametry.
Stavbu a provoz spalovny bude řešit konkrétní obec nebo soukromá společnost. O tom, kde nakonec spalovna bude stát, rozhodnou samosprávy dotčených obcí. Některé už dopředu uvažují o referendu. /reportáž TV ZZIP/

poslat odkaz na toto video emailem

Kód pro vložení videa:

jiné formy přebírání obsahu jsou v rozporu s autorskými právyKomentáře