Olomouc

Fakultní nemocnice Olomouc

Fakultní nemocnice Olomouc
Fakultní nemocnice Olomouc
Fakultní nemocnice Olomouc

Informace o kanálu:

Fakultní nemocnice Olomouc je jedním z největších lůžkových zařízení v České republice. Je součástí sítě jedenácti fakultních nemocnic přímo řízených Ministerstvem zdravotnictví ČR. Je největším zdravotnickým zařízením v Olomouckém kraji a šestou největší nemocnicí v zemi. Její historie je více než stoletá, sahá do roku 1896.

Posláním FNOL je léčit nemocné v souladu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy. Olomoucká fakultní nemocnice poskytuje celé spektrum péče od základní až po vysoce specializovanou. Zařízení má k dispozici padesát pracovišť, přes 1400 lůžek a více než 3000 zdravotnických i nezdravotnických profesionálů.

Laser pro boj s rakovinou plic v Olomouci

Nahráno uživatelem oltv dne 21. 11. 2012

Laser pro boj s rakovinou plic v Olomouci

Pneumologové olomoucké fakultní nemocnice mají k dispozici nového pomocníka v léčbě jedné z nejobávanějších nemocí - rakoviny plic. Je jím moderní laserový přístroj, který lékařům umožňuje šetrně a s přesným zacílením odstranit nádory na průduškách. Nákup přístroje za 2 miliony korun podpořilo občanské sdružení Promeritum finančním příspěvkem z darů obyvatel regionu.Vítězslav Kolek: "Ti pacienti se vpodstatě dost často extrémně dusí a jsou bezprostředně ohroženi na životě, po zákroku tímto laserem vlastně se dýchací cesty znovu uvolňují a oni mohou normálně dýchat.Ohebné laserové vlákno se zavádí do průdušek endskopicky, laser zničí nádory bezkontaktním odpařováním nemocné tkáně.Vítězslav Kolek: "My jsme měli podobný přístroj, máme s tím už mnoholeté zkušenosti, ale tento je přesnější, je šetrnější pro pacienty a mimo jiné také ekonomičtější.Během slavnostního předání přístroje byla v budově kliniky odhalena tématická plastika známého sochaře Karla Hořínka s názvem Dech zdraví.Vítězslav Kolek: "Já jsem přivezl několik lávových kamenů z Islandu a jeden z nich připomínal lidské srdce natolik, že jsme se rozhodli, že s tím něco provedeme a toto je výsledek." Karel Hořínek: "Symbolizuje to prostě zjednodušenou formou plíce, kterým vyjadřují smysl nejenom prostoru, ale i toho zdraví."Mezi nádorovými onemocněními je právě rakovina plic největším zabijákem, je vyvolaná hlavně kouřením a její výskyt stále stoupá především u žen. Na olomoucké klinice ročně diagnostikují až 200 nových případů. Nemocní jsou léčeni chemoterapií, biologickou léčbou a ozařováním . Olomoucké centrum se dlouhodobě zaměřuje na léčbu laserem nebo zavádění protéz a zářičů do průdušek./reportáž ZZIP/poslat odkaz na toto video emailem

Kód pro vložení videa:

jiné formy přebírání obsahu jsou v rozporu s autorskými právyKomentáře