Olomouc

Unikátní Pevnost poznání bude v Olomouci /TV ZZIP/

Nahráno uživatelem oltv dne 24. 01. 2013

Unikátní Pevnost poznání bude v Olomouci /TV ZZIP/

Jedinečné exponáty nového muzea vědy vznikají v těchto dnech v dílnách přírodovědecké fakulty UP v Olomouci. Řemeslníci tam vytvářejí unikáty , s nimiž se již příští rok seznámí návštěvníci interaktivního centra Pevnosti poznání, které vyrůstá v areálu Korunní pevnůstky. Exponáty prověří nejen logické myšlení, děti i dospělí si pohrají a dozvědí se něco nového z matematiky, fyziky, biologie , chemie nebo geografie.
Pod rukam řemeslníků dosud vzniklo 6 exponátů, největším jsou speciální váhy podle předlohy z 19. století. Váhy pomáhají zjistit, která z devíti na vlas stejných koulí má jinou hmotnost než ostatní. Vyrobené jsou už i obří piškvorky , dřevěné či kovové hlavolamy , historické dělo nebo šachy s figurkami, které mají barvu jako uniformy rakouských a pruských vojáků, kteří se tak tentokrát
na šachovnici utkávají v Olomouci po 154 letech.
Během pár týdnů začnou řemeslníci pracovat na obřím korytu řeky nebo unikátním modelu lidského mozku. Kromě ručně vyráběných exponátů se lidé mohou těšit i na exponáty založené na nejmodernějších technologiích.
Pevnost poznání za 150 milionů korun vzniká z bývalého dělostřeleckého skladu v areálu Korunní pevnůstky. Stane se prvním centrem popularizace vědy a výzkumu na Střední Moravě. Vedle interaktivních expozic z oblasti přírodních i humanitních věd v něm budou laboratoře, ateliéry a studia. Veřejnosti se pevnost poznání otevře v léte 2014.

poslat odkaz na toto video emailem

Kód pro vložení videa:

jiné formy přebírání obsahu jsou v rozporu s autorskými právyKomentáře